[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 4 - ( 12-1397 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 435-456 برگشت به فهرست نسخه ها
رسوب‌شناسی و محیط رسوبی دیرینه آبرفت‌های کواترنر با تلفیق داده‌های رسوب‌شناسی و روش رادار نفوذی به زمین (مطالعه موردی: منطقه کوچصفهان ـ استان گیلان)
آقای دارا داس برزین، دکتر خلیل رضایی*، دکتر راضیه لک، دکتر مهدی محمدی ویژه، مهندس حامد مسلمی
گروه زمینشناسی، دانشکده علوم، دانشگاه خوارزمی تهران
چکیده:   (95 مشاهده)
شناسایی آبرفت‌ها، رسوبات، و محیط رسوبی دیرینه ته‌نشست آن‌ها در حالتی که در مطالعه آن‌ها از روش‏های ترکیبی استفاده شده همواره اهمیت بالایی دارد. این‌گونه مطالعات ترکیبی معمولاً به روش مستقیم (نمونه‏برداری) و روش غیرمستقیم (روش‏های ژئوفیزیکی) انجام می‏شود. هدف اصلی این تحقیق شناسایی رسوبات و محیط ‏رسوبی دیرینه آبرفت‌های منطقه کوچصفهان با تلفیق داده‏های رسوب‏شناسی حاصل از چاهک‏ها و روش راداری نفوذی به زمین (GPR) بود. برای این ‏منظور، داده‌های رادار نفوذی به زمین به طول 11 کیلومتر در امتداد جاده کوچصفهان به سمت لشت‏نشا برداشت شد. سپس، با توجه به پروفیل‏های راداری 7 گمانه رسوبی با عمق متوسط 7/2 متری جهت تلفیق با داده‏های رسوب‏شناسی حفاری شد. بررسی‏های انجام‏شده به شناسایی 5 رخساره راداری ـ شامل خطوط راداری به ‌صورت گسسته و غیر‏موازی مقعر محدب، خطوط راداری به‌ صورت منحنی‌های پیوسته موازی، خطوط راداری با شیب‌های متفاوت به ‌صورت گسسته، خطوط راداری به‌ صورت ناپیوسته موازی با شیب‏ کم، خطوط راداری ناپیوسته موازی با شیب‏ کم و میرایی شدید ـ و 8 رخساره رسوبی ماسه بسیار ریز سیلتی، ماسه ‌‏ریز، گراول ماسه‌ای، ماسه ریز گراولی، مواد آلی، ماسه درشت سیلتی، ماسه درشت، ماسه‌ گلی با کمی گراول انجامید که نشان‌دهنده قسمت‏های مختلف محیط‏های رودخانه‏ای بود. در این منطقه میزان ذرات‏ دانه‌ریز رسوبی و مواد آلی از جنوب به سمت شمال منطقه افزایش می‏یابد.
واژه‌های کلیدی: رادار نفوذی به زمین (GPR)، رخساره‌های راداری، رخساره رسوبی، رسوب‌شناسی، محیط رسوبی دیرینه
متن کامل [PDF 2827 kb]   (26 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۷/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۷/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۹
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dasbarzin D, Rezaei K, Lak R, Mohammadivijeh M, Moslemi H. Sedimentology and depositional paleo-environments of Quaternary alluviums determination using sedimentology and ground penetration radar (GPR) data combination, a case study: Kouchesfahan area- Guilan province. کواترنری. 2019; 4 (4) :435-456
URL: http://journal.iranqua.ir/article-1-340-fa.html

داس برزین دارا، رضایی خلیل، لک راضیه، محمدی ویژه مهدی، مسلمی حامد. رسوب‌شناسی و محیط رسوبی دیرینه آبرفت‌های کواترنر با تلفیق داده‌های رسوب‌شناسی و روش رادار نفوذی به زمین (مطالعه موردی: منطقه کوچصفهان ـ استان گیلان). فصلنامه کواترنری ایران. 1397; 4 (4) :435-456

URL: http://journal.iranqua.ir/article-1-340-fa.htmlدوره 4، شماره 4 - ( 12-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه کواترنری ایران Quaternary Journal of Iran
   
اصول اخلاقی نشریه
 
اصول اخلاقی نشریه و مصادیق سوء رفتار در نشر
تبصره 1: اصطلاحات خارجی با معادل‌های دقیق و رسا در زبان فارسی و نام کامل واژه و عبارت‌های اختصاری به‌کار رفته در متن، به زیرنویس ارجاع شوند.
تبصره 2: نقشه‌ها و نمودارها به‌صورت سیاه و سفید و با کارکرد محتوایی مناسب تهیه شود. در صورت نیاز به چاپ رنگی نقشه‌ها و نمودارها هزینه آن جداگانه محاسبه و دریافت می‌شود.
قابل ذکر است در صورتی که مقاله قبل از ورود به مرحله داوری، توسط سردبیر رد شود هزینه دریافت شده عودت داده می شود.
منشور اخلاقی نشریه برای دستیابی به هدف اعتماد سازی در فرآیند بررسی و انتشار طراحی شده است. سیاست های اخلاقی این مجله براساس اصول کمیته بین المللی اخلاق نشر (Cope) و رعایت منشور اخلاقی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد.  در این منشور، خط مشی های نشریه برای تضمین رفتار اخلاق مدار همه شرکت کنندگان دخیل در فرآیند آورده شده است. مؤلفان، داوران، دبیران علمی و سردبیر هنگام همکاری با این نشریه باید این اصول اخلاقی را رعایت کنند.
شرح وظایف و مسئولیت های ناشر، سردبیر، دبیران علمی ، داوران، مولفان
1- اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای تمامی افرادی که به آن دسترسی دارند مانند سردبیر، اعضای تحریریه، مدیرداخلی و اجرایی نشریه محرمانه بوده و در هر زمانی از آن محافظت می شود؛
2- تصمیم گیری درباره مقالات در جلسه تحریریه انجام می شود و براساس نظرات اعضای تحریریه مقاله ای رد و یا برای آن داور تعیین می‌شود.
3- داوری تمام مقالات دریافتی توسط حداقل دو داور و بدون اطلاع آنها از نام نویسندگان انجام خواهد شد. نظرات داوران پس از جمعبندی، از سوی دفتر فصلنامه به نویسنده منعکس می گردد.
4- اعضای هیأت تحریریه هرگز نباید در تصمیم گیری هیأت تحریریه در مورد آثار و مقالات خود شرکت داشته داشته باشند.
5- این نشریه متعهد است که تصمیمات اتخاذ شده در رابطه با رونوشت های ارسال شده فقط براساس قضاوت های های تخصصی و حرفه ای بوده و از علایق شخصی به دور است.
6- این نشریه رعایت اصول اخلاقی توسط سردبیر و دبیران علمی، هیات تحریریه، و داوران را مورد کنترل قرار می دهد.
7- این نشریه دائما در حال تحلیل مقالات از لحاظ سرقت ادبی و تقلب و سوء رفتارهای احتمالی است.
مقاله ارسالی باید حاصل کار پژوهشی و علمی باشد و قبلاً در نشریه دیگری اعم از داخلی یا خارجی، یا عیناَ درمجموعه مقالات سمینارها ومجامع علمی چاپ نشده یا همزمان برای نشریه دیگری ارسال نشده باشد.
تبصره 1. آن دسته از مقالات ارائه شده در مجامع علمی که صرفاً خلاصه آنها چاپ شده باشد (مشروط به ذکر مشخصات کامل مجمع) قابل بررسی است.
تبصره 2. مقاله مروری (Review Article) از نویسندگان مجرب و صاحب مقالات پژوهشی در زمینه موردنظر، به‌شرطی پذیرفته می‌شود که در تدوین آن منابع درخور توجّه و متعددی، مستند تحقیق قرار گرفته باشد.
2-      زبان رسمی نشریه، فارسی است اما مقالات به زبان انگلیسی نیز قابل بررسی خواهد بود.
3-      مقاله باید دارای انشایی روان و از نظر دستور زبان و آیین نگارش خالی از اشکال باشد.
4-      حداکثر حجم کل مقاله شامل متن، شکل‌ها، نمودارها و جدول‌ها 15 صفحه است.
5-      حروفچینی مقاله باید در برنامه Wordو با رعایت حاشیه 3 سانتی‌متر در هر طرف و فاصله میان سطور 1.2 انجام شود.
-   نام فارسی مقاله با قلم تیتر 14 و نام انگلیسی با قلم تایمز 12 ضخیم نوشته شود.
-  نام و مشخصات فارسی نویسنده یا نویسندگان با قلم میترا 11 نازک و به زبان انگلیسی با قلم تایمز 10 نازک نوشته شوند.
-  چکیده فارسی با قلم تیتر 10 (150 تا 200 کلمه) و انگلیسی با قلم تایمز 11 (700 تا 1000 کلمه)، نوشته شود.
-   عنوان­های اصلی داخل متن با قلم تیتر 12 نوشته شوند و عنوان های فرعی با قلم میترا ضخیم 13 نوشته شوند.
-   عنوان های اصلی با اعداد صحیح و عنوان های فرعی با شماره های ترکیبی زیر مجموعه عنوان اصلی (1-2) شماره­گذاری شوند، (عدد سمت راست شماره عنوان اصلی و عدد سمت چپ شماره عنوان فرعی است).
-   لازم است در متن فارسی از قلم میترا نازک 13 و در متن لاتین از قلم تایمز 11 استفاده شود.
-   تمامی منابع در این نشریه به زبان انگلیسی در انتها آورده می شوند از این رو نام مقاله ها، کتاب ها، پایان نامه و ... فارسی نیز در فهرست منابع، باید به انگلیسی برگردانده شوند (قلم تایمز 11 نازک).
 
 
 
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3991