[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 4 - ( 12-1397 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 395-412 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ویژگی‌های مورفو‌ـ رسوبی مخروط ‌افکنه رودخانه کال‌شور نیشابور در شمال‌شرق ایران با تأکید بر کنترل‌ های اقلیمی کواترنر
خانم عذرا خسروی، دکتر سیدرضا حسین زاده*، دکتر مرتضی فتاحی، دکتر محمد خانه باد
دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد
چکیده:   (102 مشاهده)
رسوبات کواترنری مخروط ‏افکنه ‏ها اطلاعات مهمی از شرایط اقلیمی گذشته و تحولات محیطی حوضه آبریز بالادست خود ارائه می‏کنند. در این پژوهش نویسندگان به بررسی تکامل الگوی رسوبی بر سطح مخروط‏افکنه کال‌شور پرداختند تا با استفاده از تفسیر نتایج حاصل از آنالیزهای ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی این رسوبات محیط رسوب‌گذاری این رسوبات در دوره کواترنر را بررسی کنند. مخروط ‏افکنه کال‌شور یک مخروط کوچک و نسبتاً متقارن در شمال‌شرق ایران و در دامنه جنوبی رشته‌کوه بینالود است که بر پایه ویژگی‏های رنگ و بافت و اندازه ذرات و مطالعات میدانی سطح آن به 8 سطح مورفوـ رسوبی با نام‌های A1 تا A8 تقسیم شده است. بر پایه مطالعات رسوب‏شناسی، رسوبات مخروط‏افکنه کال‌شور دارای جورشدگی بد و بسیار بد، کج‌شدگی متقارن (تقریباً متقارن تا بسیار مثبت)، کشیدگی (متوسط و پهن)، و بافت گراول و گراول شنی هستند. در تفسیر ویژگی‏های ژئوفیزیکی، اندازه‏های میانه، نمونه‏های A2 و A5 و A6 و A7 دارای میانه پایین‌تر، جورشدگی ضعیف، و کشیدگی بیشتر نسبت به بقیه رسوبات‌اند. همچنین، بر حسب نتایج آنالیزهای شیمیایی حاصل از آزمایش XRF، میزان عناصر اکسیدهای کلسیم و آلومینیوم و سیلیس و همچنین نسبت عناصر منیزیم به کلسیم و منگنز به کلسیم به ترتیب در نمونه‏های A1 و A3 و A8 کاهش و در نمونه‏های A6 و A2 و A5 و A7 کاهش می‏یابد که به ترتیب نشان‏دهنده شرایط اقلیمی سرد و خشک و گرم و مرطوب است. به طور کلی، با توجه به نتایج آنالیزهای ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی سیلاب حمل‏ کننده در نمونه‏های A6 و A2 و A5 و A7 دارای سرعت بسیار زیاد (و نه لزوماً دبی بالاتر) است. همچنین این سیلاب‏ها در محیط‏هایی با اقلیم سرد و خشک و با حاکمیت تخریب فیزیکی رخ داده‏‏ اند و در نمونه‏ های A4 و A1 و A3 و A8 اقلیم گرم و مرطوب با سیلاب‏های مداوم، اما، با انرژی کمتری رخ داده‌اند. بنابراین 4 سطح رسوبی در نتیجه اقلیم سرد و خشک و 4 سطح رسوبی در نتیجه اقلیم گرم و مرطوب در سطح این مخروط قابل مشاهده است.
 
واژه‌های کلیدی: شمال‌شرق ایران، کنترل ‌های اقلیمی، کواترنر، مخروط‌ افکنه، ویژگی‌های مورفوـ رسوبی
متن کامل [PDF 1653 kb]   (34 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۷/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۷/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۹
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khosravichenar A, Hosseinzade S R, Fattahi M, Khanebad M. Investigation of morpho-sedimentary features of Kalshour River’s fan, Northeastern Iran: Emphasizing Quaternary climatic controls. کواترنری. 2019; 4 (4) :395-412
URL: http://journal.iranqua.ir/article-1-338-fa.html

خسروی عذرا، حسین زاده سیدرضا، فتاحی مرتضی، خانه باد محمد. بررسی ویژگی‌های مورفو‌ـ رسوبی مخروط ‌افکنه رودخانه کال‌شور نیشابور در شمال‌شرق ایران با تأکید بر کنترل‌ های اقلیمی کواترنر. فصلنامه کواترنری ایران. 1397; 4 (4) :395-412

URL: http://journal.iranqua.ir/article-1-338-fa.htmlدوره 4، شماره 4 - ( 12-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه کواترنری ایران Quaternary Journal of Iran
   
اصول اخلاقی نشریه
 
اصول اخلاقی نشریه و مصادیق سوء رفتار در نشر
تبصره 1: اصطلاحات خارجی با معادل‌های دقیق و رسا در زبان فارسی و نام کامل واژه و عبارت‌های اختصاری به‌کار رفته در متن، به زیرنویس ارجاع شوند.
تبصره 2: نقشه‌ها و نمودارها به‌صورت سیاه و سفید و با کارکرد محتوایی مناسب تهیه شود. در صورت نیاز به چاپ رنگی نقشه‌ها و نمودارها هزینه آن جداگانه محاسبه و دریافت می‌شود.
قابل ذکر است در صورتی که مقاله قبل از ورود به مرحله داوری، توسط سردبیر رد شود هزینه دریافت شده عودت داده می شود.
منشور اخلاقی نشریه برای دستیابی به هدف اعتماد سازی در فرآیند بررسی و انتشار طراحی شده است. سیاست های اخلاقی این مجله براساس اصول کمیته بین المللی اخلاق نشر (Cope) و رعایت منشور اخلاقی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد.  در این منشور، خط مشی های نشریه برای تضمین رفتار اخلاق مدار همه شرکت کنندگان دخیل در فرآیند آورده شده است. مؤلفان، داوران، دبیران علمی و سردبیر هنگام همکاری با این نشریه باید این اصول اخلاقی را رعایت کنند.
شرح وظایف و مسئولیت های ناشر، سردبیر، دبیران علمی ، داوران، مولفان
1- اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای تمامی افرادی که به آن دسترسی دارند مانند سردبیر، اعضای تحریریه، مدیرداخلی و اجرایی نشریه محرمانه بوده و در هر زمانی از آن محافظت می شود؛
2- تصمیم گیری درباره مقالات در جلسه تحریریه انجام می شود و براساس نظرات اعضای تحریریه مقاله ای رد و یا برای آن داور تعیین می‌شود.
3- داوری تمام مقالات دریافتی توسط حداقل دو داور و بدون اطلاع آنها از نام نویسندگان انجام خواهد شد. نظرات داوران پس از جمعبندی، از سوی دفتر فصلنامه به نویسنده منعکس می گردد.
4- اعضای هیأت تحریریه هرگز نباید در تصمیم گیری هیأت تحریریه در مورد آثار و مقالات خود شرکت داشته داشته باشند.
5- این نشریه متعهد است که تصمیمات اتخاذ شده در رابطه با رونوشت های ارسال شده فقط براساس قضاوت های های تخصصی و حرفه ای بوده و از علایق شخصی به دور است.
6- این نشریه رعایت اصول اخلاقی توسط سردبیر و دبیران علمی، هیات تحریریه، و داوران را مورد کنترل قرار می دهد.
7- این نشریه دائما در حال تحلیل مقالات از لحاظ سرقت ادبی و تقلب و سوء رفتارهای احتمالی است.
مقاله ارسالی باید حاصل کار پژوهشی و علمی باشد و قبلاً در نشریه دیگری اعم از داخلی یا خارجی، یا عیناَ درمجموعه مقالات سمینارها ومجامع علمی چاپ نشده یا همزمان برای نشریه دیگری ارسال نشده باشد.
تبصره 1. آن دسته از مقالات ارائه شده در مجامع علمی که صرفاً خلاصه آنها چاپ شده باشد (مشروط به ذکر مشخصات کامل مجمع) قابل بررسی است.
تبصره 2. مقاله مروری (Review Article) از نویسندگان مجرب و صاحب مقالات پژوهشی در زمینه موردنظر، به‌شرطی پذیرفته می‌شود که در تدوین آن منابع درخور توجّه و متعددی، مستند تحقیق قرار گرفته باشد.
2-      زبان رسمی نشریه، فارسی است اما مقالات به زبان انگلیسی نیز قابل بررسی خواهد بود.
3-      مقاله باید دارای انشایی روان و از نظر دستور زبان و آیین نگارش خالی از اشکال باشد.
4-      حداکثر حجم کل مقاله شامل متن، شکل‌ها، نمودارها و جدول‌ها 15 صفحه است.
5-      حروفچینی مقاله باید در برنامه Wordو با رعایت حاشیه 3 سانتی‌متر در هر طرف و فاصله میان سطور 1.2 انجام شود.
-   نام فارسی مقاله با قلم تیتر 14 و نام انگلیسی با قلم تایمز 12 ضخیم نوشته شود.
-  نام و مشخصات فارسی نویسنده یا نویسندگان با قلم میترا 11 نازک و به زبان انگلیسی با قلم تایمز 10 نازک نوشته شوند.
-  چکیده فارسی با قلم تیتر 10 (150 تا 200 کلمه) و انگلیسی با قلم تایمز 11 (700 تا 1000 کلمه)، نوشته شود.
-   عنوان­های اصلی داخل متن با قلم تیتر 12 نوشته شوند و عنوان های فرعی با قلم میترا ضخیم 13 نوشته شوند.
-   عنوان های اصلی با اعداد صحیح و عنوان های فرعی با شماره های ترکیبی زیر مجموعه عنوان اصلی (1-2) شماره­گذاری شوند، (عدد سمت راست شماره عنوان اصلی و عدد سمت چپ شماره عنوان فرعی است).
-   لازم است در متن فارسی از قلم میترا نازک 13 و در متن لاتین از قلم تایمز 11 استفاده شود.
-   تمامی منابع در این نشریه به زبان انگلیسی در انتها آورده می شوند از این رو نام مقاله ها، کتاب ها، پایان نامه و ... فارسی نیز در فهرست منابع، باید به انگلیسی برگردانده شوند (قلم تایمز 11 نازک).
 
 
 
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3991