[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 2 - ( 6-1397 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 151-163 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر ویژگی‌های هیدروژئولوژی بر میزان جابه‌جایی تپه‌های ماسه‌ای (مطالعه موردی: چاله دراَنجیر)
آقای اسماعیل پاریزی، دکتر مجتبی یمانی*، دکتر سید رضا مهرنیا، دکتر مهران مقصودی، دکتر سید موسی حسینی
دانشگاه تهران
چکیده:   (537 مشاهده)
میزان جابه‌جایی متفاوت تپه‌های ماسه‌ای در دو سایت هم‌جوار در چاله دراَنجیر و عوامل اصلی کنترل‌کننده این لندفرم‌ها موضوع اصلی این پژوهش است. وجود یا نبودِ پوشش گیاهی و تفاوت مکانی تپه‌های ماسه‌ای این فرضیه را مطرح می‌کند که تغییر مؤلفه‌های هیدروژئولوژیکی عامل مهم اختلاف نسبی میزان جابه‌جایی تپه‌های ماسه‌ای در دو سایت مجاور است. برای آزمودن این فرضیه و دست‌یابی به هدف، تکنیک‌های دورسنجی، داده‌های میدانی، و آنالیزهای ژئوشیمیایی به کار گرفته ‌شدند. در این زمینه، ابتدا میزان جابه‌جایی سالیانه تپه‌های ماسه‌ای بر اساس عکس‌های هوایی و تصاویر ماهواره‌ای در بازه پنجاه‌ساله (1346 ـ 1396) محاسبه شد. سپس، با مغزه‌گیری توسط اوگر دستی، 8 گمانه تا عمق متوسط 20/1 متر حفاری و نمونه‌های رسوب در هر سایت برداشت شد. حفاری با اوگر تا سطح ایستابی (متوسط عمق 1 متر) انجام گرفت و عمق آب زیرزمینی برای هر گمانه اندازه‌گیری شد. همچنین در هر گمانه 50 میلی‌لیتر آب برای آنالیز شیمیایی توسط دستگاه نمونه‌بردار آب برداشت شد. در مجموع 28 نمونه رسوب از سایت اول، 20 نمونه رسوب از سایت دوم، و 8 نمونه آب از 8 گمانه استخراج شد. تجزیه‌وتحلیل نتایج مؤید آن است که کمیت و کیفیت آب زیرزمینی به دو شیوه متفاوت بر میزان حرکت تپه‌های ماسه‌ای تأثیر می‌گذارند. در سایت اول وجود آب زیرزمینی با شوری کمتر سبب تشکیل پوشش گیاهی شده و سرعت جابه‌جایی تپه‌های ماسه‌ای را کاهش داده (45/0 متر در سال) است؛ ولی در سایت دوم عمق کم آب زیرزمینی، قدرت مویینگی بالا، و شوری زیاد باعث شده نرخ حرکت تپه‌های ماسه‌ای نسبت به سایت اول هم کمتر باشد (23/0 متر در سال).
واژه‌های کلیدی: تپه ماسه‌ای، چاله دراَنجیر، فرسایش بادی، هیدروژئولوژی
متن کامل [PDF 1315 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۲/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۱۸
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The Influence of Hydrogeology Characteristics on Sand dune movement (Case study: Daranjir playa) . کواترنری. 2018; 4 (2) :151-163
URL: http://journal.iranqua.ir/article-1-296-fa.html

پاریزی اسماعیل، یمانی مجتبی، مهرنیا سید رضا، مقصودی مهران، حسینی سید موسی. تأثیر ویژگی‌های هیدروژئولوژی بر میزان جابه‌جایی تپه‌های ماسه‌ای (مطالعه موردی: چاله دراَنجیر) . فصلنامه کواترنری ایران. 1397; 4 (2) :151-163

URL: http://journal.iranqua.ir/article-1-296-fa.htmlدوره 4، شماره 2 - ( 6-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه کواترنری ایران Quaternary Journal of Iran
   
اصول اخلاقی نشریه
 
اصول اخلاقی نشریه و مصادیق سوء رفتار در نشر
تبصره 1: اصطلاحات خارجی با معادل‌های دقیق و رسا در زبان فارسی و نام کامل واژه و عبارت‌های اختصاری به‌کار رفته در متن، به زیرنویس ارجاع شوند.
تبصره 2: نقشه‌ها و نمودارها به‌صورت سیاه و سفید و با کارکرد محتوایی مناسب تهیه شود. در صورت نیاز به چاپ رنگی نقشه‌ها و نمودارها هزینه آن جداگانه محاسبه و دریافت می‌شود.
قابل ذکر است در صورتی که مقاله قبل از ورود به مرحله داوری، توسط سردبیر رد شود هزینه دریافت شده عودت داده می شود.
منشور اخلاقی نشریه برای دستیابی به هدف اعتماد سازی در فرآیند بررسی و انتشار طراحی شده است. سیاست های اخلاقی این مجله براساس اصول کمیته بین المللی اخلاق نشر (Cope) و رعایت منشور اخلاقی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد.  در این منشور، خط مشی های نشریه برای تضمین رفتار اخلاق مدار همه شرکت کنندگان دخیل در فرآیند آورده شده است. مؤلفان، داوران، دبیران علمی و سردبیر هنگام همکاری با این نشریه باید این اصول اخلاقی را رعایت کنند.
شرح وظایف و مسئولیت های ناشر، سردبیر، دبیران علمی ، داوران، مولفان
1- اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای تمامی افرادی که به آن دسترسی دارند مانند سردبیر، اعضای تحریریه، مدیرداخلی و اجرایی نشریه محرمانه بوده و در هر زمانی از آن محافظت می شود؛
2- تصمیم گیری درباره مقالات در جلسه تحریریه انجام می شود و براساس نظرات اعضای تحریریه مقاله ای رد و یا برای آن داور تعیین می‌شود.
3- داوری تمام مقالات دریافتی توسط حداقل دو داور و بدون اطلاع آنها از نام نویسندگان انجام خواهد شد. نظرات داوران پس از جمعبندی، از سوی دفتر فصلنامه به نویسنده منعکس می گردد.
4- اعضای هیأت تحریریه هرگز نباید در تصمیم گیری هیأت تحریریه در مورد آثار و مقالات خود شرکت داشته داشته باشند.
5- این نشریه متعهد است که تصمیمات اتخاذ شده در رابطه با رونوشت های ارسال شده فقط براساس قضاوت های های تخصصی و حرفه ای بوده و از علایق شخصی به دور است.
6- این نشریه رعایت اصول اخلاقی توسط سردبیر و دبیران علمی، هیات تحریریه، و داوران را مورد کنترل قرار می دهد.
7- این نشریه دائما در حال تحلیل مقالات از لحاظ سرقت ادبی و تقلب و سوء رفتارهای احتمالی است.
مقاله ارسالی باید حاصل کار پژوهشی و علمی باشد و قبلاً در نشریه دیگری اعم از داخلی یا خارجی، یا عیناَ درمجموعه مقالات سمینارها ومجامع علمی چاپ نشده یا همزمان برای نشریه دیگری ارسال نشده باشد.
تبصره 1. آن دسته از مقالات ارائه شده در مجامع علمی که صرفاً خلاصه آنها چاپ شده باشد (مشروط به ذکر مشخصات کامل مجمع) قابل بررسی است.
تبصره 2. مقاله مروری (Review Article) از نویسندگان مجرب و صاحب مقالات پژوهشی در زمینه موردنظر، به‌شرطی پذیرفته می‌شود که در تدوین آن منابع درخور توجّه و متعددی، مستند تحقیق قرار گرفته باشد.
2-      زبان رسمی نشریه، فارسی است اما مقالات به زبان انگلیسی نیز قابل بررسی خواهد بود.
3-      مقاله باید دارای انشایی روان و از نظر دستور زبان و آیین نگارش خالی از اشکال باشد.
4-      حداکثر حجم کل مقاله شامل متن، شکل‌ها، نمودارها و جدول‌ها 15 صفحه است.
5-      حروفچینی مقاله باید در برنامه Wordو با رعایت حاشیه 3 سانتی‌متر در هر طرف و فاصله میان سطور 1.2 انجام شود.
-   نام فارسی مقاله با قلم تیتر 14 و نام انگلیسی با قلم تایمز 12 ضخیم نوشته شود.
-  نام و مشخصات فارسی نویسنده یا نویسندگان با قلم میترا 11 نازک و به زبان انگلیسی با قلم تایمز 10 نازک نوشته شوند.
-  چکیده فارسی با قلم تیتر 10 (150 تا 200 کلمه) و انگلیسی با قلم تایمز 11 (700 تا 1000 کلمه)، نوشته شود.
-   عنوان­های اصلی داخل متن با قلم تیتر 12 نوشته شوند و عنوان های فرعی با قلم میترا ضخیم 13 نوشته شوند.
-   عنوان های اصلی با اعداد صحیح و عنوان های فرعی با شماره های ترکیبی زیر مجموعه عنوان اصلی (1-2) شماره­گذاری شوند، (عدد سمت راست شماره عنوان اصلی و عدد سمت چپ شماره عنوان فرعی است).
-   لازم است در متن فارسی از قلم میترا نازک 13 و در متن لاتین از قلم تایمز 11 استفاده شود.
-   تمامی منابع در این نشریه به زبان انگلیسی در انتها آورده می شوند از این رو نام مقاله ها، کتاب ها، پایان نامه و ... فارسی نیز در فهرست منابع، باید به انگلیسی برگردانده شوند (قلم تایمز 11 نازک).
 
 
 
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3991